Morpheus 8 Body Uygulama Alanları

Bacak Germe ve Diz Kapağı


Bacak sarkması ve diz kapağı sarkması nedir?

Bacak sarkması iç bacakta gevşeklik, ön bacakta (uyluk) ve diz kapağı çevresinde enine çizgilenme ve derin katlanmaları ifade etmektedir.

Bacak sarkması ve diz kapağı sarkması neden olur?

Bacak ve diz kapağı cildindeki gevşekliğin önemli nedeni sık kilo alıp vermek olup; ayrıca fazla şekerli veya tuzlu beslenmek, hareketsiz yaşam, kasların yeterince çalıştırılmaması, uzun süre ayakta sabit kalınan durumlar, varislerin varlığı, lenfatik dolaşım bozukluklarıdır.

Bacak sarkması ve diz kapağı sarkması nasıl tedavi edilir?

Bacak germe ve diz kapağı cildinin tedavisinde sarkma nedenleri arasında saydığım tüm sebepler beraber olarak ele alınarak uygulama yapılabilir. Lenfatik dolaşımı bozuk veya varisleri olan birinin cildinin iyileşmesi ve sıkı olabilmesi zordur. Ya da kas çalıştırmayan hareketsiz bir yaşamın cilt sağlığı için gerekli olan, düzenli kan dolaşımını sağlamadaki rolü de bellidir. Bu nedenle bacak germe veya bacak estetiği de aynı kol germe veya sarkma tedavisinde olduğu gibi, çoklu yaklaşım (multidisipliner) ile tedavi edilmelidir. Haftada 2-3 egzersiz, sağlıklı beslenme, mesleki olarak ayakta durmak zorunda olanlar için gerekirse kan dolaşımını düzenleyen besin takviyeleri, kas tonusunu ve kas hacmini arttıran, bacak cildini güçlendiren microplus gibi pasif kas uyarıcı tedaviler kombine olarak uygulanabilir. Ayrıca bacak cildinin sarkmasının tedavisinde cilt germe amaçlı ve neştersiz uygulamalardan morpheus 8 body tedavisi önerilebilir (bkz. karın germe).

Çatlaklar (Stria)


Cilt Çatlakları Nedir?

Kollajen liflerinin aşırı gerilmeye dayanamayarak kırılmasıyla oluşan ve cildin buralardan adeta fay hatları gibi birbirinden uzaklaşıp, sedefimsi, buruşuk bantlar şekilde görünmesine çatlak denir. Cilt çatlakları, sıklıkla ergenlik sırasında veya hamilelik dönemlerinde ortaya çıkan, cildin yeterince hızlı esneyememesi nedeniyle görülen bir estetik problemdir.

Cilt Çatlakları neden Olur?

Cilt çatlakları, sıklıkla ergenlik döneminde yani hızlı büyüme ve kilo alma durumlarında veya hamilelik sırasında, derinin gerilip yeterince esneyememesi durumunda oluşur. Adeta cilt yırtıkları gibi düşünülebilir. Çatlak olan bölgelerde ilk görüntü kırmızı-morumsu bantlar şeklinde olur; zamanla rengi solar ve cilt incelir, hafif parlak buruşuk bir görünüm alır.

Cildin Çatlamasını Önlemek Mümkün müdür?

Çatlaklar, en sık hızlı büyümenin görüldüğü ‘ergenlik’ döneminde ve hamilelik sırasında gözlenir. Ergenlik çağında daha fazla cilt nemlendiricileri kullanılabilir ve cildin ihtiyacı olan miktarda bol su içerek (2-2,5) önlem alınabilir. Aynı şekilde hamilelerimiz kendilerini kontrol edebildikleri ölçüde beslenmelerine dikkat edebilirler, içtikleri suya da özen gösterebilirler. Genetik yatkınlığı olan kişilerde alınan önlemlere rağmen yine de cilt çatlaklakları oluşabilir. Fakat alınan önlemler sayesinde bu durum daha azaltılabilir.

Çatlak Tedavisi

Cilt çatlakları adından da anlaşıldığı gibi cildin çatladığı yani bütünlüğünün bozulduğu yerlerdir. Cilt çatlağı olan bölgeyi iki parmak arasında gerdiğimiz zaman bile cildin zayıf ve transparan alanlar içerdiği görülmektedir. Bu durumda tedavi ile istenen aslında çatlak ciltteki buruşuk görünümün düzeltilmesidir. Cilt çatlaklarının tedavisinde bilinen en etkin tedavi cildi germektir. Ancak cilt germe bir ameliyattır ve her cerrahi operasyonunun kendine ait avantajları ve dezavantajları vardır. Üstelik cilt çatlaklarının bulunduğu bazı bölgelere asla cerrahi tedavi uygulanamaz. Örneğin bölgesel olarak bulunan bant şeklindeki lezyonların cerrahi eksizyonu (kesilip dikilmesi) yeni bir cerrahi iz olacağı için ameliyat pek tercih edilmez. Bu durumda cerrahi olmayan seçenekler düşünülür. Çatlak tedavisinde cihazlarla ve iğneli olarak çeşitli yöntemler uygulanmaktadır. Ancak son yıllarda yüz ve boyun gençleştirme amaçlı uygulanan iğneli radyofrekans tedavileri çatlakların da tedavisinde denenmiş ve yüz güldürücü sonuçlar alınmaya başlanmıştır. Morpheus veya morfeus8 body tedavisinde, radyofrekans yöntemiyle cilde uygulanan bölgede cildin kendi kollajeninin üretimini kendisinin yapması sağlanabilmektedir. Ayrıca bu yöntem sayesinde dokuda pürüzsüzlük dolaysıyla gergin bir görünüm elde edilebilmektedir.

Bacaklar, sırt, bel yanları, kalça üzeri neşter için elverişli bölgeler değildir. Bu durumda ameliyatsız seçenekler düşünülmelidir. Bu seçenekleri değerlendirirken çatlak nedenlerini iyi bilmeli ve onları nasıl iyileştirebileceğimize odaklanmalıyız. Bu durumda çatlak olan bölgede dokuyu güçlendiren seçenekleri seçebiliriz. Kollajen üretimini yeniden düzenleyen, cildin bağ dokusunu kalınlaştıran uygulamaları kombine edebiliriz. Bu seçeneklerin başında morpheus 8 uygulaması gelmektedir. Morpheus 8 body ile ciltte kontrollü bir travma etkisi oluşturularak, cildin kendini onarması, yeniden iyileştirmesi, dolayısıyla bu iyileştirme sırasında cilt hücrelerinin kollajen üretimini de arttırması sağlanabilir. Uygulama sıklığı 3-4 hafta aralarladır. Seans sayısı hekim tarafından ve ihtiyaca göre belirlenir. Eş zamanlı vitamin ve amino asit enjeksiyonları, cellbooster ve paris ışıltısı gibi hyaluronik asit içinde yavaş salınımlı mezoterapi yöntemleri ile desteklenilebilir.

Karın Germe


Karın sarkması nedir?

Karın sarkması sadece bir cilt problemi değildir. Aynı zamanda karın kaslarındaki zayıflık, uzama ve kas atrofisi (kas hacminde kayıp) problemidir. Karın sarkması özellikle doğum yapmış kadınlarda gördüğümüz ve tedavisi sıklıkla ‘ameliyat’ olan bir durumdur. Oysa günümüzde ameliyat kararı almadan önce yapılabilecek bazı neştersiz tedaviler vardır. Bunların bir çoğu sarkmış olan cildi sıkılaştırmaya ve o bölgedeki kasları çalıştırarak eski hacmini kazanmasına yönelik uygulamalardır.

Karın sarkması neden olur?

Karın sarkması hem ciltte hem de karın kaslarında meydana gelen bir sorundur. Kadınlarda ve erkeklerde genellikle fazla kilo alıp verme durumlarında görülebilir. Ayrıca hamilelik sırasında alınan kilolar nedeniyle ve bu dönemde karın kaslarındaki esneme ve uzama sebebiyle doğumdan sonra da bu bölge esnek kalabilir.

Fazla kilolu olunan dönemde omurgamız bu değişime adapte olarak karın bölgesindeki artan yüke karşı bir duruş geliştirir. Karın bölgesindeki yükü taşıyan omurganın bel bölgesini geriye doğru daha da çukurlaştırmasına yani lordozun daha da artmasına neden olan bu durum, aynı zamanda sırt kasları için de olumsuz etkilere sebep olabilmektedir. Bu durumda ön karın kasları denge kurmak için adeta karnı bebek askısıyla taşır gibi yer çekimine karşı taşımaya çalışır. Ancak zamanla ön karın kasları uzayarak omurgaya zarar verici duruma gelebilir. Bu kısır döngünün kırılabilmesi için yapılması gereken multidisipliner yaklaşımdır. Yani sadece karın cildi değil, karın altındaki kasların doğru şekilde çalıştırılması, sistemli bir yani zamana uygun hızda kilo vermek uygun olabilir.

Karın sarkması tedavisi

Uygulanacak tedaviyi karın cildinin sarkmasının derecesi belirlemektedir. Ameliyat ile karın germe, en sık tercih edilen; ancak genel anestezi ile uygulanan bir yöntemdir. Bu nedenle ameliyatsız karın germe yöntemlerine rağbet her geçen gün artmaktadır. Karın cildinin sarkma miktarı neştersiz uygulamalara ne kadar cevap verebilir, hekim tarafından muayene edildikten sonra belirlenebilir. Kişi ayakta durduğu zaman göbek deliğinin altındaki, alt karın dediğimiz alanda çok yoğun çizgilenme ve hatta iç çamaşırı çizgisine doğru katlanma şeklinde olan sarkmaların tedavisinde en doğru tedavi seçeneği ameliyat olabilir.

Karın germe tedavisinde, karın cildindeki ince çizgilerin sebebi olan gevşekliğin tedavisi yani kollajen üretimini arttırabilen uygulamalar önerilmektedir. Gevşek olan ciltlerde kollajen miktarının arttırılarak cildin sıkılaşması amaçlanır. Bu tedavilerden morpheus 8 body uygulaması ile karın cildine küçük iğne vuruşları ile radyofrekans enerjisi iletilir. İğneli radyofrekans tedavisi sonrasında ciltte oluşan kontrollü travma alanları, hücrelerin o bölgeye toplaşarak yara iyileşme sürecini başlatır. Yara iyileşmesi sırasında kan dolaşımı hızlanır, daha fazla oksijen hasarlı alana gelmiş olur ve ilk savunma başlamış olur. Daha sonra hücreler yeni kollajen ve elastik lif üretimi ile bölgede zamanla daha sıkı bir cilt oluşmasını sağlayabilmektedir.

Kol Germe


Kol sarkması nedir? Neden olur?

Kol cildi hızlı kilo alıp verenlerde veya daha önce kol kaslarını çalıştıran spor yapıp daha sonra sporu bırakanlarda gevşeyebilir ve zamanla sarkma gözlenebilir. Menapoz döneminde kolların yağlandığı ve selülitli bir görünümü olduğu gözlenebilir. Bu dönemde dirsek çevresinde derin oluklanmalar da başlamaktadır. Kol kasları, kol cildinin gergin görünmesinde önemlidir. Bu nedenle bu saydıklarım sporu hayat biçimi haline getirenlerde daha az görülmektedir.

Kol germe tedavisi

Kol cildinin kırışıklığının tedavisinde de diğer cilt germe tedavilerinde de olduğu gibi, kollajen üretimini arttıracak neştersiz uygulamalar tercih edilir. Bu tedavilerin bir kısmı cilt altına uygulanan aminoasit ve hyaluronik asit kombinasyonundan oluşan enjeksiyonlardır, diğer kısmı ise çeşitli cihaz uygulamalarıdır. Morpheus8 body uygulaması karın cildini germe tedavisinde de bahsettiğim gibi iğneli bir radyofrekans tedavisidir. Uygulama sayısı ve birlikte uygulanacak tedavilerin kombinasyonunu hekimler, fizik muayene sırasında belirleyebilir (bkz. karın germe tedavisi).

Kol germe tedavisinde cilt tedavilerine ek olarak özellikle kişinin biceps ve triceps (iç ve dış kol) kaslarını uygun şekilde güçlendiren egzersiz yapması faydalı olabilir. Ayrıca tıbbi uygulama olarak, haftada 2 veya 3 kas tonusunu ve cildin kasılabilen kollajen liflerini uyaran microplus tedavisi (bkz microplus) destekleyici olabilir. Kol cildi için morpheus 8 body tedavisi, kişinin ihtiyacına göre 3-4 hafta aralarla 3-4 seans yapılabilir.

Morpheus 8 (body) sonrası dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

İlk 24 saat su ile temas edilmesi önerilmez. İlk 3-5 gün kese lif gibi işlemlerden ve sürtünme yapan kıyafetlerden veya spor aktivitelerinden kaçınmak gerekir. Bu dönemde bol su içmek yürüyüş yapmak tedaviyi destekleyecektir. Sonuçlar uygulamanın 3. haftasından itibaren önce ciltte pürüzsüzlük, kadifemsi bir görünüm ile kendisini gösterebilir. Kişinin cilt yapısına göre seans sayıları ve beraberinde uygulanacak tedavi seçenekleri değişmektedir. Ameliyatsız (neştersiz) cilt gençleştirme yöntemlerinden elde edilen sonuçlar sayesinde ameliyat gereksinimi ya da neşterli tedavilerin ilk tercih olma durumu giderek azalmaktadır.

Morpheus 8 body nasıl uygulanır?

Morpheus 8 body tedavisi ile kişiye özel olarak açılan (titanyumdioksit) başlık ile tüm cilt belirli yönlerde taranarak uygulama yapılır. Morpheus 8 body başlıkları vücut için 24 pin ve 40 pin olarak iki çeşittir, bu başlıklar cilde temas ettirilir ve atış yapılır. Çok ince mikro iğneleri olan başlıklardan hekim tarafından belirlenen radyofrekans enerjisi cilde hızla aktarılır. Seans sayısı hekim tarafından belirlenir. Seans sayıları diğer tedavi seçenekleri ile kombine edilerek de belirlenir. Bu nedenle hekim uygun görürse tek seans da uygulanabilir. Sadece morpheus 8 body uygulanacak ise 3-5 seans 3-4 hafta aralarla uygulanabilir. Uygulama öncesinde anestezik etkili bir krem uygulanır. Uygulama süresi 15-45 dakika arasında olup uygulanacak cilt bölgesinin genişliğine göre süre uzayabilir veya kısalabilir.

Morpheus 8 (body) sonrası dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Uygulama bölgesini tahriş edecek kıyafetlerden, kese, lif gibi uygulamalardan 2-3 gün kaçınmakta fayda vardır. İlk 24 saat su değmemesi ve uygulama sonrası 2-3 gün bolca nemlendirilmesi tavsiye edilmektedir.

Google Yorumlar

Mükemmel
38 değerlendirmeler göre.
beyzanur oral
beyzanur oral
2023-11-20
Sevgili Betül Hanım’ a kaşımın üzerindeki bölgesel küçük bir çukurlaşmadan ötürü gittim Scarlet uygulaması düşünüyordum fakat kafamda soru işaretleri vardı. Kendisiyle görüşmemiz sonucu gerçek anlamda samimi bir şekilde bizi bilgilendirdi. Ticari bir amaç gütmeden bizi aydınlattı. Genel olarak cildimle alakalı daha sonra kendisiyle tekrar görüşeceğiz. Kendinizle alakalı bu alanda bir işlem yaptrmak istiyorsanz gönül rahatlığyla Betül hanımı tavsiye ediyorum
Sebnem Ozgur
Sebnem Ozgur
2022-11-17
Sevgili Betül Hoca’nın engin bilgisini ve konuya hakimiyetini son derece etkileyici buldum. Güler yüzü ve her şeyi, aklınızda soru işareti kalmayacak şekilde anlatması da hastaya büyük bir güven veriyor. İyi ki varsınız.
Burak Özgür
Burak Özgür
2022-11-16
Bilgisine ve içtenliğine hayran kaldığım değerli bir hekim.
Met Egeli
Met Egeli
2022-06-22
Dr. Betül Şengör çok deneyimli ve bilgili bir doktor. Ekibi de çok güler yüzlü. Tavsiye ederim.
Gül Çelikten
Gül Çelikten
2022-06-22
Her zaman ki gibi hem bilginedirici hem de beklentimi karşılayan bir işlemdi.Çok teşekkürler
Zuhal Şimşek
Zuhal Şimşek
2022-06-15
Dr. Betül harika bir hekim. Kendisine İlk defa işlem yaptırmak için geldiğimde tedirgindim. Doğal olacak mı diye kafamda sorular vardı. Gerek samimiyeti gerek yaklaşımı beni çok rahatlattı ve işlemde çok rahattım. Sonuç mu… Tam da istediğim gibi oldu. Kendisinin müdavimi oldum. Asla başka bir yere gidemem. 🙏🏻😊
Burcu Kuskay
Burcu Kuskay
2022-06-01
Dr. Betül Şengör şu ana kadar tanımış olduğum en iyi dermatoloji uzmanı değil aynı zamanda en iyi doktordur. Çünkü kendisi size bir uygulama yapmadan önce, sorunlarınızın fiziksel, çevresel, genetik, vb. sebeplerini derinlemesine araştırmakta ve öncelikle bu sebepleri değerlendirmektedir. Riskli olan hastalıklarda bile daha yüzeysel araştırmalar yapan doktorlara çokça rastlıyoruz. Dr. Betül Hanım size çözüm sunabilmek için sizi tanımaya çalışmakta ve sizin fikirlerinizi dinlemektedir. Yalnız son kararınızı verirken kendinizi onun yönlendirmesine bırakmanızı tavsiye ederim ki onun bilgi ve deneyiminden de sonuna kadar faydalanabilesiniz. Kendisi size sadece gerçekten gerekli olan uygulamaları yapacak ve en önemlisi de kendinizi çok iyi ve çok da bilgi edinmiş hissedeceksiniz. Son olarak eklemek isterim ki muayenehanesinin atmosferi, muayene ve uygulama asistanının ve ofis asistanlarının ilgisi ve profesyonelliği de müthişti.
IPEK DEMIRCAN
IPEK DEMIRCAN
2022-04-22
Highly scientific and ethical dermatologist ! I am a medical doctor and her patient for more than 10 years . I strongly recommend her