Kişiye Özel Cilt Bakımı

Kişiye özel cilt bakımı ile cildin o andaki ihtiyacını gidermek için yapılacak olan cilt bakımı anlatılmak istenir. Cildimiz dış ortama karşı bizi koruyan ve dışarıyla ilişkimizi sağlayan bir organdır. Hava değişimlerinden, iklimlerden, çevresel faktörlerden her gün etkilenir. Bazen yağlı bir cildin susuz kalabildiğini veya kuru bir cildin yağlanabildiğini gözlemleriz. Bu durumda cildi net bir şekilde sınıflayarak yağlı cilt ve bu nedenle yağlı cilt bakımı yapılmalıdır şeklinde ele almak, her zaman doğru değildir. Kişiye özel cilt bakımında cildin temizliği cildin ihtiyacına göre belirlenir, bazen dermokozmetik ürünler ile bazen de tıbbi cihazlarla cilt temizlenir. Arkasından sağlıklı bir cilt için gereken bakım planlanır. Bunun için vitamin ve antioksidan içeriği olan kapsül bakımlar veya bitkisel içeriği olan ve yatıştırıcı besleyici özellikteki aromatik bakımlardan söz edilir.

Kapsül bakımlar 5 çeşittir ve geneo isimli bir tıbbi cihaz ile beraber yapılır. Halk arasında köpük bakımı olarak da bilinir. Ayrıntılı bilgi geneo başlığı altında verilmiştir.

Aromaterapi bakımı ise, bitkilerin kök, yaprak ve çiçeklerinin öğütülmesiyle elde edilen yağların kullanılarak yapıldığı bir cilt bakım türüdür. Bu bakım ile cildin yatıştırılması ve beslenmesi amaçlanır. Zihin, beden ve ruhsal bir terapi şeklinde uygulanan bu bakım, masaj teknikleriyle ve manuel olarak yapılır. Cildin kan ve lenfatik damarlarının da drenajına yardımcı olan manuel uygulamanın yanı sıra, bitkisel aromatik yağların kokularının da psikolojik olarak rahatlatıcı ve cildi canlandırıcı etkileri olabilir.

Aromaterapi cildin su yani daha fazla nem ihtiyacı olduğunu düşündüğümüz danışanlarımıza önerdiğimiz bir bakımdır. Kişiye özel olarak planlanan bu bakım tüm cilt tipleri için uygun olmakla beraber nemsiz ve hassasiyeti olan ciltler için önerilir. Farklı cilt bakım cihazları ile kombine edilebilir. İhtiyaca göre tekrar eden cilt bakımları önerilebilir.

Google Yorumlar