Kırışıklık Tedavisi

Kırışıklıklar nasıl oluşur?

Kırışıklıkların temel nedeni yüzümüzdeki mimik kaslarının ciltte yarattığı izlerdir. Mimik hareketleriyle yüzdeki çeşitli kaslar sürekli kasılır, kasılmanın olduğu bölgelerde cildin de bu harekete eşlik etmesiyle kırışıklıklar görülür. Elbette kırışıklıklar genç yaşlarda değil; 25’li yaşlardan itibaren belirginleşmeye başlar. Çünkü genç cildin hücresel su içeriği, üretim kapasitesi yani kollajen ve elastik liflerin sayıca bolluğu, her şeyden önemlisi esnekliği ve kalitesi iyi durumdadır.

Yaş aldıkça ve mimik miktarının sıklığı ile de ilişkili olarak kırışıklıklar giderek derinleşir. Ayrıca yaş ile birlikte cildin azalan hücre üretimi, çevresel yani dış faktörlerin baskın etkisiyle cildin koruyucu bariyerinde bozulmalar, ciltte kuruma, kollajen liflerde bozulmalar kırışıklık oluşmasında en etkili faktörlerdendir. Bunların dışında kilo alıp verme, metabolik bozukluklar, ciltte glikasyon ve elbette güneş yani ultraviyole ışınları da önemli kırışıklık nedenlerindendir.

Kırışıklık tedavisi, kas gevşetici özelliği ile, aşırı kullanılan mimik kaslarını geçici olarak gevşeterek cilt üstünde oluşan kırışıklıkların tedavisinde kullanılır. Yüzümüzün üçte birlik üst kısmı, istemli veya istemsiz kullanılan aşırı mimikler yüzünden yaşlanır. Kaşlar sadece kızıldığı zaman değil, bilgisayar kullanırken, fotoğraf çekerken veya hepimizin yaptığı gibi ışığa, güneşe tepki olarak da çatılabilir. Hatta bir şey düşünürken, okurken ve uyurken bile farkında olmadan çatılabilir. İstemsiz olarak yapılan bu mimik hareketleri yüzünden sıklıkla kaşların arasında derin bir çizgi, hatta oluk görülmeye başlar. Hepimizin çok duyduğu kaz ayakları ise göz çevresindeki kırışıklıklardır. Bu kırışıklıklar gülmek dışında, bir şeyi görmeye çalışırken, ışığa bakarken veya başka sebeplerle istemsiz olarak da oluşabilir. Alında ortaya çıkan ve yatay olarak kaşların üzerinde birbirine paralel uzanan çizgiler ise sık sık kaş kaldırma hareketi ile oluşur.

Kırışıklık tedavisi tüm bu bölgelere, yani kaş arası, göz çevresi ve alındaki belirli yerlere insülin enjektörü vasıtası ile uygulanır. Uygulamayı hekim yapar. Benim tercihim uygulama öncesi hafif anestezik etkili bir krem uygulamak ve sonrasında kısa bir süre kişinin kişisel mimik özelliklerini incelemektir. Bu sayede kişinin kendi mimikleri ile uyumlu, doğal görünümlü Kırışıklık tedavisi uygulamak mümkündür. İşlem 10-15 dakika sürer. Etkisi 7 ile 14 gün içinde başlar ve 3-6 ay sürer. Etki süresindeki değişkenlik, mimiklerin çalışma hızı ve miktarı ile ilişkilidir.

Düzenli olarak yaptırıldığında mimikler eğitilecek ve istemsiz hareketler azalacaktır. Kırışıklık tedavisi`ne başlama yaşı FDA tarafından 20 yaş olarak belirtilmiştir. Ancak, benim felsefeme göre önemli olan kronolojik yaşımız değil, nasıl göründüğümüzdür. Çok sağlıklı bir cildimiz var ise ve kaz ayakları ancak 40`lı yaşlarda belirginleştiyse Kırışıklık tedavisi yeni başlanabilir. 25-30`lu yaşlarda kuru ve güneş hasarlı bir cildimiz var ise kırışıklıklarımız yaşımıza göre daha fazla olacağından Kırışıklık tedavisi daha erken uygulanabilir.Anti-aging ile ilgilenen bir dermatolog olarak, Kırışıklık tedavisi yaptırmak üzere gelen hastalarıma kendi ciltleri hakkında bilgi sahibi olmaları için de önerilerde bulunuyorum.

Kırışıklık Tedavisi Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

Uygulandığı bölgeyi şişirir mi?
Aksine, uygulandığı bölgeyi şişirmez ve kas gevşeticidir. Mimik kaslarının aşırı çalışmasını düzenleyerek bu bölgelerin kırışmasını veya kırışıkların ilerlemesini önler.

Ne kadar geç başlanırsa o kadar iyi midir?
Ne kadar geç başlanırsa o kadar iyi değildir, tam tersine kasların çalışmasını rahatlattığı için kırışıklıkların oluşmasını engelleyip kırışıklıkların derinleşmesini önler.

Uygulanan bölgelerin dışındaki alanlarda daha fazla yeni kırışıklıklar oluşur mu?
Bu alanlarda daha fazla yeni kırışıklıklar oluşmaz. Uygulama yapılmayan bölgede mimik hareketleri aynı hızda devam ettiği için bu bölge kırışmaya devam eder. Uygulama yapılan yerde kırışıklıklar engelleneceği için o bölge daha genç görünebilir. Kırışıklık tedavisinde kullanılan en etkili yöntem kırışıklık tedavisidir. Kişiye özel, ihtiyacına göre yapılan uygulamalar sayesinde mimikler donmaz ve doğal görünümlü bakışlar elde edilir.

Cilt Tedavileri

Vücut Tedavileri

Google Yorumlar

Mükemmel
38 değerlendirmeler göre.
beyzanur oral
beyzanur oral
2023-11-20
Sevgili Betül Hanım’ a kaşımın üzerindeki bölgesel küçük bir çukurlaşmadan ötürü gittim Scarlet uygulaması düşünüyordum fakat kafamda soru işaretleri vardı. Kendisiyle görüşmemiz sonucu gerçek anlamda samimi bir şekilde bizi bilgilendirdi. Ticari bir amaç gütmeden bizi aydınlattı. Genel olarak cildimle alakalı daha sonra kendisiyle tekrar görüşeceğiz. Kendinizle alakalı bu alanda bir işlem yaptrmak istiyorsanz gönül rahatlığyla Betül hanımı tavsiye ediyorum
Sebnem Ozgur
Sebnem Ozgur
2022-11-17
Sevgili Betül Hoca’nın engin bilgisini ve konuya hakimiyetini son derece etkileyici buldum. Güler yüzü ve her şeyi, aklınızda soru işareti kalmayacak şekilde anlatması da hastaya büyük bir güven veriyor. İyi ki varsınız.
Burak Özgür
Burak Özgür
2022-11-16
Bilgisine ve içtenliğine hayran kaldığım değerli bir hekim.
Met Egeli
Met Egeli
2022-06-22
Dr. Betül Şengör çok deneyimli ve bilgili bir doktor. Ekibi de çok güler yüzlü. Tavsiye ederim.
Gül Çelikten
Gül Çelikten
2022-06-22
Her zaman ki gibi hem bilginedirici hem de beklentimi karşılayan bir işlemdi.Çok teşekkürler
Zuhal Şimşek
Zuhal Şimşek
2022-06-15
Dr. Betül harika bir hekim. Kendisine İlk defa işlem yaptırmak için geldiğimde tedirgindim. Doğal olacak mı diye kafamda sorular vardı. Gerek samimiyeti gerek yaklaşımı beni çok rahatlattı ve işlemde çok rahattım. Sonuç mu… Tam da istediğim gibi oldu. Kendisinin müdavimi oldum. Asla başka bir yere gidemem. 🙏🏻😊
Burcu Kuskay
Burcu Kuskay
2022-06-01
Dr. Betül Şengör şu ana kadar tanımış olduğum en iyi dermatoloji uzmanı değil aynı zamanda en iyi doktordur. Çünkü kendisi size bir uygulama yapmadan önce, sorunlarınızın fiziksel, çevresel, genetik, vb. sebeplerini derinlemesine araştırmakta ve öncelikle bu sebepleri değerlendirmektedir. Riskli olan hastalıklarda bile daha yüzeysel araştırmalar yapan doktorlara çokça rastlıyoruz. Dr. Betül Hanım size çözüm sunabilmek için sizi tanımaya çalışmakta ve sizin fikirlerinizi dinlemektedir. Yalnız son kararınızı verirken kendinizi onun yönlendirmesine bırakmanızı tavsiye ederim ki onun bilgi ve deneyiminden de sonuna kadar faydalanabilesiniz. Kendisi size sadece gerçekten gerekli olan uygulamaları yapacak ve en önemlisi de kendinizi çok iyi ve çok da bilgi edinmiş hissedeceksiniz. Son olarak eklemek isterim ki muayenehanesinin atmosferi, muayene ve uygulama asistanının ve ofis asistanlarının ilgisi ve profesyonelliği de müthişti.
IPEK DEMIRCAN
IPEK DEMIRCAN
2022-04-22
Highly scientific and ethical dermatologist ! I am a medical doctor and her patient for more than 10 years . I strongly recommend her