Kırışıklık Tedavisi

Kırışıklıklar nasıl oluşur?

Kırışıklıkların temel nedeni yüzümüzdeki mimik kaslarının ciltte yarattığı izlerdir. Mimik hareketleriyle yüzdeki çeşitli kaslar sürekli kasılır, kasılmanın olduğu bölgelerde cildin de bu harekete eşlik etmesiyle kırışıklıklar görülür. Elbette kırışıklıklar genç yaşlarda değil; 25’li yaşlardan itibaren belirginleşmeye başlar. Çünkü genç cildin hücresel su içeriği, üretim kapasitesi yani kollajen ve elastik liflerin sayıca bolluğu, her şeyden önemlisi esnekliği ve kalitesi iyi durumdadır.

Yaş aldıkça ve mimik miktarının sıklığı ile de ilişkili olarak kırışıklıklar giderek derinleşir. Ayrıca yaş ile birlikte cildin azalan hücre üretimi, çevresel yani dış faktörlerin baskın etkisiyle cildin koruyucu bariyerinde bozulmalar, ciltte kuruma, kollajen liflerde bozulmalar kırışıklık oluşmasında en etkili faktörlerdendir. Bunların dışında kilo alıp verme, metabolik bozukluklar, ciltte glikasyon ve elbette güneş yani ultraviyole ışınları da önemli kırışıklık nedenlerindendir.

Kırışıklık tedavisi, kas gevşetici özelliği ile, aşırı kullanılan mimik kaslarını geçici olarak gevşeterek cilt üstünde oluşan kırışıklıkların tedavisinde kullanılır. Yüzümüzün üçte birlik üst kısmı, istemli veya istemsiz kullanılan aşırı mimikler yüzünden yaşlanır. Kaşlar sadece kızıldığı zaman değil, bilgisayar kullanırken, fotoğraf çekerken veya hepimizin yaptığı gibi ışığa, güneşe tepki olarak da çatılabilir. Hatta bir şey düşünürken, okurken ve uyurken bile farkında olmadan çatılabilir. İstemsiz olarak yapılan bu mimik hareketleri yüzünden sıklıkla kaşların arasında derin bir çizgi, hatta oluk görülmeye başlar. Hepimizin çok duyduğu kaz ayakları ise göz çevresindeki kırışıklıklardır. Bu kırışıklıklar gülmek dışında, bir şeyi görmeye çalışırken, ışığa bakarken veya başka sebeplerle istemsiz olarak da oluşabilir. Alında ortaya çıkan ve yatay olarak kaşların üzerinde birbirine paralel uzanan çizgiler ise sık sık kaş kaldırma hareketi ile oluşur.

Kırışıklık tedavisi tüm bu bölgelere, yani kaş arası, göz çevresi ve alındaki belirli yerlere insülin enjektörü vasıtası ile uygulanır. Uygulamayı hekim yapar. Benim tercihim uygulama öncesi hafif anestezik etkili bir krem uygulamak ve sonrasında kısa bir süre kişinin kişisel mimik özelliklerini incelemektir. Bu sayede kişinin kendi mimikleri ile uyumlu, doğal görünümlü Kırışıklık tedavisi uygulamak mümkündür. İşlem 10-15 dakika sürer. Etkisi 7 ile 14 gün içinde başlar ve 3-6 ay sürer. Etki süresindeki değişkenlik, mimiklerin çalışma hızı ve miktarı ile ilişkilidir.

Düzenli olarak yaptırıldığında mimikler eğitilecek ve istemsiz hareketler azalacaktır. Kırışıklık tedavisi`ne başlama yaşı FDA tarafından 20 yaş olarak belirtilmiştir. Ancak, benim felsefeme göre önemli olan kronolojik yaşımız değil, nasıl göründüğümüzdür. Çok sağlıklı bir cildimiz var ise ve kaz ayakları ancak 40`lı yaşlarda belirginleştiyse Kırışıklık tedavisi yeni başlanabilir. 25-30`lu yaşlarda kuru ve güneş hasarlı bir cildimiz var ise kırışıklıklarımız yaşımıza göre daha fazla olacağından Kırışıklık tedavisi daha erken uygulanabilir.Anti-aging ile ilgilenen bir dermatolog olarak, Kırışıklık tedavisi yaptırmak üzere gelen hastalarıma kendi ciltleri hakkında bilgi sahibi olmaları için de önerilerde bulunuyorum.

Kırışıklık Tedavisi Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

Uygulandığı bölgeyi şişirir mi?
Aksine, uygulandığı bölgeyi şişirmez ve kas gevşeticidir. Mimik kaslarının aşırı çalışmasını düzenleyerek bu bölgelerin kırışmasını veya kırışıkların ilerlemesini önler.

Ne kadar geç başlanırsa o kadar iyi midir?
Ne kadar geç başlanırsa o kadar iyi değildir, tam tersine kasların çalışmasını rahatlattığı için kırışıklıkların oluşmasını engelleyip kırışıklıkların derinleşmesini önler.

Uygulanan bölgelerin dışındaki alanlarda daha fazla yeni kırışıklıklar oluşur mu?
Bu alanlarda daha fazla yeni kırışıklıklar oluşmaz. Uygulama yapılmayan bölgede mimik hareketleri aynı hızda devam ettiği için bu bölge kırışmaya devam eder. Uygulama yapılan yerde kırışıklıklar engelleneceği için o bölge daha genç görünebilir. Kırışıklık tedavisinde kullanılan en etkili yöntem kırışıklık tedavisidir. Kişiye özel, ihtiyacına göre yapılan uygulamalar sayesinde mimikler donmaz ve doğal görünümlü bakışlar elde edilir.

Cilt Tedavileri

Vücut Tedavileri

Google Yorumlar