Selülit Tedavisi–EnzimatikHA

Zayıf veya Kilolu / Kadın ya da Erkek, Selülit Tedavisinde Yeni Bir Sayfa!

Selülit, portakal kabuğu görüntüsü ile ciltte dalgalı düzensizliğe neden olur. Pb serum yani enzimatikHA selülit tedavisinde cildi serbestleştirmek için kullanılır.

Dirençli Selülit Problemi

Selülit için yıllardır birçok tedaviyi tek başına veya kombine (birden fazla yöntem ile) uygulamamıza rağmen, etkin bir sonuç alamamış veya her sene bahar aylarında aynı emeği belki de daha fazlasını göstermeye devam etmişizdir.

Özellikle günümüzde besin değerlerindeki bozulma, besinlerdeki işlenmişlik oranındaki artış, tuzlu ve şekerli besin tüketimi yüzünden ne yazık ki çocuklarda bile selülit görülmeye başladı. Ayrıca, selülitin etnik ve genetik kökeni olabileceğinden, zayıf olan kadınların da problemi olduğunu unutmamalıyız.

Selülit Nedir ?

Selülit kozmetik ve tıp literatürüne ‘peau d’orange’ olarak girmiştir. Portakal kabuğu görüntüsünü tarif eden bu durum aslında birinci evre selülittir. Kişi zayıf veya şişman olabilir. Selülitin bu evresinde beslenmeyle de ilişkili olarak cilt bölgesinde ödem ile toksinler atılamadığı için dolaşım bozulur; elle sıkıştırıldığında dalgalı, portakal kabuğu görüntülü bir cilt olur. Selülitin bir sonraki evresinde, elle sıkıştırılmadan, normal duruşla bile dalgalı cilt görüntüsü vardır. Burada kollajen lifler azalmış, kısalmış, eskimiş ve ciltte hafifçe çukurlaşmalar başlamıştır. Üçüncü evrede ciltteki bozulmalar ve gevşemeler artmış, bu da yuvarlak ortasından çökük veya çekintili çukurlukların belirginleşmesi ile rahatsız edici görünüme neden olur. Dördüncü ve son evrede, derin çukurlukların çevresinde dolaşımın daha da bozulmasıyla, yağ birikimlerinin çukurluğun tam tersi, dışarıya doğru çıkıntılar yaptığı lobuler, glanduler evredir. Selülit problemi olan çoğu kadında bu saydığım tüm evreler vücudunun çeşitli bölgelerinde aynı anda vardır ve mixt tip yani karışık tip selülitten söz edilir.

Dirençli selülit için çukurların altındaki fibröz bantları lazerli kanüllerle kesen cihazlar, çukurların çevresine uygulanan cilt sıkılaştıran radyofrekans ve lazerli uygulamalar, kollajeni stimüle ederek cildi sıkılaştıran hyaluronik asit veya kalsiyumlu enjeksiyon yöntemlerine kadar çeşitli tedaviler yapılmaktadır. Hastalar da bu yeni uygulamalardan çoğu defa memnun kalabiliyorlar.

Selülit’e Karşı Güncel Bir Tedavi: EnzimatikHA

Selülit tedavisi için kullanılan EnzimatikHA, ciltteki eski ve kısalmış kollajen liflerin temizlenmesini sağlayarak cildin serbestleşmesine ve dolayısıyla dalgalı cildin düzelmesini sağlamaktadır. EnzimatikHA yeni kollajen yapımını uyararak cildin yeniden restore edilmesini ve dalgalı cilt görünümünün iyileştirilmesini hedeflemektedir. EnzimatikHA içerisinde bulunan hyaluronik asit, cildin derinden nemlendirilmesini sağlayarak, cildin hücrelerinden olan fibroblastların yeni kollajen üretmelerini tetikleyebilmektedir. Ayrıca hyaluronik asit kendi kendinin de çoğaltılmasını sağlayan güçlü bir maddedir. Enzimatik hyaluronik asit içinde üç çeşit enzim vardır. Bunlardan kollajenaz, yeni kollajen yapımını uyarmakta; lipaz, yağ hücresinin içindeki yağların eritilmesini sağlamakta; liyaz ise şekerlenmeyi azaltarak ödemi çözmektedir. Selülit tedavisindeki dalgalı cilt görünümüne veya portakal kabuğu görünümüne neden olan ödemi azaltmak için, liyaz içeriği daha ön planda olan low pb serum kullanılmakta; çukurların olduğu ileri dereceli selülit tedavisinde kollajenaz içeriği ön planda olan high pb serum; yağ çıkıntılarının ve bölgesel fazlalıkların olduğu alanlarda ise lipaz, yani yağ azlatıcı etkileri olabilen medium pb serum kullanılmaktadır.

Enzimatik hyaluronik asit, sadece selülit tedavisinde değil, ciltteki derin adeta birbirine yapışık gibi görünen kırışıklıkların olduğu boyun ve dekolte bölgelerinde, karın bölgesinde ve kollarda da kullanım alanları mevcuttur. Ayrıca kollagenaz içeriği sayesinde enzimatikHA eski ameliyat izlerinde yanık izlerinde, keloid tedavisinde kullanılmaktadır.

Üç Çeşit EnzimatikHA’dan Bahsedebiliriz:

  1. High enzimatikHA
    İleri derece selülit tedavisinde,ameliyat izlerinde, keloidde (eski kalın kırmızı bant şeklindeki izlerde), ciltteki buruşukluk düzeyindeki sarkmaların tedavisinde etkili kollajenaz ağırlıklı bir hyaluronik asittir.
  2. Medium enzimatikHA
    Lipom (ciltte görülen yuvarlak yağ birikimleri), lokalize yağ fazlalıkları, bölgesel fazlalıklar, ileri evre selülitteki çukurların çevresindeki yağ çıkıntılarının tedavisinde tercih edilen yağ hücrelerinin içindeki yağın azaltılmasını sağlayan lipaz ağırlıklı bir hyaluronik asittir.
  3. Low EnzimatikHA
    Birinci ve ikinci evre selülitin ödem sorununu azaltan, cillteki hafif kırışıklıkları tedavi eden, göz altındaki ödemi çözerek göz altı torbalarında etkinliği gözlenmiş (ameliyat öncesi deneyebileceğimiz yeni bir tedavi seçeceği olabilir) liyaz enzimi ağırlıklı bir hyaluronik asittir.

Histopatolojik olarak incelendiğinde işlemden sonraki 2. gün fibroblastik aktive başlamakta 7.gün kontrol grubu ile kıyaslandığında, belirgin kollajen üretimi ile fibroblastik aktivitenin arttığı, damarlarda yenilenme sürecinin başladığı ve dokuda hücresel düzenlilik gözlendiği belirtilir. Enzimatik hyaluronik asit tedavisinde hastanın şikayeti, daha önce varsa yapılmış tüm tedaviler, yaşı, cildinin yapısal özellikleri göz önünde bulundurularak işlem bölgesi belirlenir. Bu bölgeye hangi formülle başlanacağına karar verilir. Deneyimli hekimler kişinin ihtiyacına en uygun olan tedavi seçeneğini ve tedavi aralığını belirleyerek hastasını bilgilendirir.

Kimlere öneririz?

Az önce saydığım sorunu olan erişkin yaştaki herkes. Ama, elbette hamilelik ve emzirme döneminde olanlar, kalp damar hastalığı olanlar ve pıhtılaşma sorunu olanlar, otoimmün hastalığı, karaciğer ya da böbrek hastası, kontrolsüz şeker hastası ve enfeksiyon rahatsızlığı olanların kesinlikle yaptırmaması gerekir.

Seans aralıkları 2-4 hafta arayla tek seans veya bölge büyükse, çoklu seanslar olarak 2-6 seans ve/veya olarak belirlenmektedir. Benim önerim, 3 hafta arayla aynı seansta 1 veya 2 enzimatikHA olarak gerektiği ölçüde tek seans olmak üzere diğer tedavilerle kombine etmek veya çoklu seanslarla 4-6 seansa tamamlamak şeklinde ilerlemektir. Bazı teknikleri bir arada kullanarak seans sayısı azaltılabilir. Selülitin derecesine göre başta üç veya dört seans gerekebilir diye düşünülen vakalarda doğru kombinasyon ve doğru dozlarda 2 seans yeterli olabilir. Bu nedenle tedaviyi doğru planlamak önemlidir.

Google Yorumlar

Mükemmel
38 değerlendirmeler göre.
beyzanur oral
beyzanur oral
2023-11-20
Sevgili Betül Hanım’ a kaşımın üzerindeki bölgesel küçük bir çukurlaşmadan ötürü gittim Scarlet uygulaması düşünüyordum fakat kafamda soru işaretleri vardı. Kendisiyle görüşmemiz sonucu gerçek anlamda samimi bir şekilde bizi bilgilendirdi. Ticari bir amaç gütmeden bizi aydınlattı. Genel olarak cildimle alakalı daha sonra kendisiyle tekrar görüşeceğiz. Kendinizle alakalı bu alanda bir işlem yaptrmak istiyorsanz gönül rahatlığyla Betül hanımı tavsiye ediyorum
Sebnem Ozgur
Sebnem Ozgur
2022-11-17
Sevgili Betül Hoca’nın engin bilgisini ve konuya hakimiyetini son derece etkileyici buldum. Güler yüzü ve her şeyi, aklınızda soru işareti kalmayacak şekilde anlatması da hastaya büyük bir güven veriyor. İyi ki varsınız.
Burak Özgür
Burak Özgür
2022-11-16
Bilgisine ve içtenliğine hayran kaldığım değerli bir hekim.
Met Egeli
Met Egeli
2022-06-22
Dr. Betül Şengör çok deneyimli ve bilgili bir doktor. Ekibi de çok güler yüzlü. Tavsiye ederim.
Gül Çelikten
Gül Çelikten
2022-06-22
Her zaman ki gibi hem bilginedirici hem de beklentimi karşılayan bir işlemdi.Çok teşekkürler
Zuhal Şimşek
Zuhal Şimşek
2022-06-15
Dr. Betül harika bir hekim. Kendisine İlk defa işlem yaptırmak için geldiğimde tedirgindim. Doğal olacak mı diye kafamda sorular vardı. Gerek samimiyeti gerek yaklaşımı beni çok rahatlattı ve işlemde çok rahattım. Sonuç mu… Tam da istediğim gibi oldu. Kendisinin müdavimi oldum. Asla başka bir yere gidemem. 🙏🏻😊
Burcu Kuskay
Burcu Kuskay
2022-06-01
Dr. Betül Şengör şu ana kadar tanımış olduğum en iyi dermatoloji uzmanı değil aynı zamanda en iyi doktordur. Çünkü kendisi size bir uygulama yapmadan önce, sorunlarınızın fiziksel, çevresel, genetik, vb. sebeplerini derinlemesine araştırmakta ve öncelikle bu sebepleri değerlendirmektedir. Riskli olan hastalıklarda bile daha yüzeysel araştırmalar yapan doktorlara çokça rastlıyoruz. Dr. Betül Hanım size çözüm sunabilmek için sizi tanımaya çalışmakta ve sizin fikirlerinizi dinlemektedir. Yalnız son kararınızı verirken kendinizi onun yönlendirmesine bırakmanızı tavsiye ederim ki onun bilgi ve deneyiminden de sonuna kadar faydalanabilesiniz. Kendisi size sadece gerçekten gerekli olan uygulamaları yapacak ve en önemlisi de kendinizi çok iyi ve çok da bilgi edinmiş hissedeceksiniz. Son olarak eklemek isterim ki muayenehanesinin atmosferi, muayene ve uygulama asistanının ve ofis asistanlarının ilgisi ve profesyonelliği de müthişti.
IPEK DEMIRCAN
IPEK DEMIRCAN
2022-04-22
Highly scientific and ethical dermatologist ! I am a medical doctor and her patient for more than 10 years . I strongly recommend her