Biyografi

Küçük bir çocukken de doktor olmayı isterdim. Özellikle matematik ve kimya dersleri için deliriyordum.
Üniversite sınavına hazırlanırken geç saatlere kadar odamın ışığı yanardı; rahmetli babam uyuyamamaktan şikayet ederdi.
Oda kapımın camını kocaman bir beyaz karton ile kaplayıp, üzerini bugün ilgi alanım olan biyokimyasal tepkimeler ve DNA ile ilgili tüm formüllerle doldurmuştum. Böylece ilk tercihim olan İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi’ne girdim.

Tüm fakülte hayatım boyunca, eşim Dr. Atilla Şengör ile birlikte, bize hekim olmayı öğreten Dr. Ali Akyüz, Dr. Dursun Buğra, Dr. Demir Tiryaki, rahmetli Dr. Türkan Saylan ve burada adını anamadığım muhterem hocalarımın peşinde, ameliyatlara girdik, nöbetler tuttuk, onları asiste ettik.

Kariyerimin ilk basamağında düşüncelerimi şekillendiren, rol-model olan bu hocalarımdır. Ama bizler de sıradan öğrenciler değildik; hastaları yatak numaraları ile değil, isimleriyle bilirdik. Tıp fakültesini bitirdikten sonra uzmanlık sınavına çok iyi hazırlandım. O tarihte 1999 yılında Marmara depremi oldu ve bu olay benim rotamı değiştirerek Kocaeli Üniversitesi’ne girmeme neden oldu. Deprem sonrası bu dönem, dermatoloji ihtisasım için hem çok duygu yüklü hem de çok yoğun tecrübe ve bilgi birikimi sağlayan bir dönemdi.

Dermatoloji çok geniş bir branştır; cilt bulguları bazen sistemik sorunların işareti olabilir; adeta bir dahiliye uzmanı gibi bütünsel yaklaşım gerektirir. Bu nedenle branşım bana çok uygun, “cilt vücudun aynasıdır” felsefemin çıkış noktası oldu. Oldum olası bakımlı, süslü olmayı, sanatı, estetiği sevdim; bu nedenle ihtisasımda kozmetik dermatolojiye de ilgimin arttığını fark ettim. Özellikle bu konuda yurt dışı ve yurt içi toplantılara katılarak kendimi yetiştirdim.

İhtisasım biter bitmez, önce evime yakın olduğu için Altıntepe Kızılay’a başvurdum. İş ilanı vermedikleri halde CV’mi ve sertifikalarımı içeren kabarık dosyamla başhekime gittim. Kurumlarında kozmetik dermatoloji üzerine çalışan doktor olmadığını ve faydalı olabileceğimi söyledim. Bu ilk iş başvurumda şanslıydım ve hemen kabul edildim. Bir süre sonra rutin cilt hastalıklarının tedavilerine ek olarak kimyasal peeling, IPL tedavileri ve anti-aging uygulamalar yapmaya başladım. O dönemde ülkede özellikle kozmetik veya anti-aging üzerine çalışan dermatolog sayısı muhtemelen onu bulmazdı. Henüz dört ay bile olmadan Transmed’den teklif aldım; bünyesinde “kozmetik dermatoloji bölümü ve cilt laboratuvarı kuruluyordu. Adeta okul gibi ve heyecan verici bir klinikti. 2004 senesinde özel sektörde de sevdiğim alanda çalışmaya başlamış oldum, fakat burada ufkumu genişleten çok önemli bir husus daha vardı. Alanında çok iyi plastik cerrahların estetik operasyonları ile kendi çalışmalarımın hem sinerjisini hem de sınırlarını kavradım.

Yaklaşık iki yıl içinde yaşadıklarım çok güzel göründüğü kadar, yıpratıcıydı da. 2005 Mart sonu ilk oğlumu doğurduktan bir ay sonra işimin başındaydım. Annelik duygusu malum, herşeyin ötesindeydi ama tempom çok yükselmişti; aileme istediğim zamanı ayıramıyor olmam nedeniyle Transmed’den ayrıldım. Evime yakın bir kliniğe geçtim ve orada 5-6 ay çalıştım ve bu sürede oğluma rahatça zaman ayırabildim. Tabii bu güzel zaman kendi içinde ilhamları da barındırıyordu; Nişantaşı Sculpture Güzellik Merkezi’nin temellerini atıyorduk. 2006 Nisan ayında, yeşillikler içinde, bahçe katında yeni merkezimizi açmıştık. Benimle beraber, biri dermokozmetik ürün sektöründen, diğeri güzellik merkezi sahibi, tecrübeli iki ortağım vardı. Burada tek doktor olarak çalıştım; meslekte olduğu kadar, mesul müdür olarak yöneticilikte de deneyim kazandım. Ayrıca bu dönemde cilt ve beden sağlığı ilişkisini koruyabilmeyi amaçlayan “metabolik balans sistemi” konusunda da çalıştım. Bu sayede “üç öğün yeme felsefesi” ile insülin direnci olan bir çok hastamı tedavi ettim.

2010 yılında ikinci oğlumu dünyaya getirdim. Bir süre sonra oğullarıma, eşime, ekibimde çalışanlara, ortaklarıma, ve hastalarıma karşı sorumluluklarım, tek başına bana ağır gelmeye başladı. Yükümü paylaşabileceğim bir yapı benim için daha uygundu ve iki yıl sonra ortaklarıma devir yaparak, 2012 yılında plastik cerrah olan, sevgili Dr. Tunç Tiryaki ile Cellest’te bir araya geldik. Burası güzellik merkezi değil, bir klinikti ve yönetim yükünü taşımıyordum. Neştersiz ve neşterli, estetiğe dair her şey, sinerji içinde, keyifli, tecrübeyi yükselten, nasıl geçtiğini anlamadığım bir 8 yıl. 2020 yılında pandeminin başında, kendimi dinleyerek hem işimi hem kendimi, “özelleştiğim alanda” geliştirebileceğim koşulları düşünme fırsatı buldum. Neştersiz yüz germe ile ilgili uyguladığım tedaviler üzerine odaklanabildiğim, sakin ve gelişmiş bir düzen kurmak istedim. Eşimle ortak hayalimiz olan “beraber çalışmayı” da çok istiyorduk. Artık Akmerkez Rezidans’taki muayenehanemizde, kendi branşlarımızda, pandemi koşullarımızı çok net oluşturmuş halde ve kontrollü bir randevu sistemi ile çalışıyoruz.

Google Yorumlar

Mükemmel
38 değerlendirmeler göre.
beyzanur oral
beyzanur oral
2023-11-20
Sevgili Betül Hanım’ a kaşımın üzerindeki bölgesel küçük bir çukurlaşmadan ötürü gittim Scarlet uygulaması düşünüyordum fakat kafamda soru işaretleri vardı. Kendisiyle görüşmemiz sonucu gerçek anlamda samimi bir şekilde bizi bilgilendirdi. Ticari bir amaç gütmeden bizi aydınlattı. Genel olarak cildimle alakalı daha sonra kendisiyle tekrar görüşeceğiz. Kendinizle alakalı bu alanda bir işlem yaptrmak istiyorsanz gönül rahatlığyla Betül hanımı tavsiye ediyorum
Sebnem Ozgur
Sebnem Ozgur
2022-11-17
Sevgili Betül Hoca’nın engin bilgisini ve konuya hakimiyetini son derece etkileyici buldum. Güler yüzü ve her şeyi, aklınızda soru işareti kalmayacak şekilde anlatması da hastaya büyük bir güven veriyor. İyi ki varsınız.
Burak Özgür
Burak Özgür
2022-11-16
Bilgisine ve içtenliğine hayran kaldığım değerli bir hekim.
Met Egeli
Met Egeli
2022-06-22
Dr. Betül Şengör çok deneyimli ve bilgili bir doktor. Ekibi de çok güler yüzlü. Tavsiye ederim.
Gül Çelikten
Gül Çelikten
2022-06-22
Her zaman ki gibi hem bilginedirici hem de beklentimi karşılayan bir işlemdi.Çok teşekkürler
Zuhal Şimşek
Zuhal Şimşek
2022-06-15
Dr. Betül harika bir hekim. Kendisine İlk defa işlem yaptırmak için geldiğimde tedirgindim. Doğal olacak mı diye kafamda sorular vardı. Gerek samimiyeti gerek yaklaşımı beni çok rahatlattı ve işlemde çok rahattım. Sonuç mu… Tam da istediğim gibi oldu. Kendisinin müdavimi oldum. Asla başka bir yere gidemem. 🙏🏻😊
Burcu Kuskay
Burcu Kuskay
2022-06-01
Dr. Betül Şengör şu ana kadar tanımış olduğum en iyi dermatoloji uzmanı değil aynı zamanda en iyi doktordur. Çünkü kendisi size bir uygulama yapmadan önce, sorunlarınızın fiziksel, çevresel, genetik, vb. sebeplerini derinlemesine araştırmakta ve öncelikle bu sebepleri değerlendirmektedir. Riskli olan hastalıklarda bile daha yüzeysel araştırmalar yapan doktorlara çokça rastlıyoruz. Dr. Betül Hanım size çözüm sunabilmek için sizi tanımaya çalışmakta ve sizin fikirlerinizi dinlemektedir. Yalnız son kararınızı verirken kendinizi onun yönlendirmesine bırakmanızı tavsiye ederim ki onun bilgi ve deneyiminden de sonuna kadar faydalanabilesiniz. Kendisi size sadece gerçekten gerekli olan uygulamaları yapacak ve en önemlisi de kendinizi çok iyi ve çok da bilgi edinmiş hissedeceksiniz. Son olarak eklemek isterim ki muayenehanesinin atmosferi, muayene ve uygulama asistanının ve ofis asistanlarının ilgisi ve profesyonelliği de müthişti.
IPEK DEMIRCAN
IPEK DEMIRCAN
2022-04-22
Highly scientific and ethical dermatologist ! I am a medical doctor and her patient for more than 10 years . I strongly recommend her