Gözaltı Işık Dolgusu

Göz Altı Işık Dolgusu nedir ?
Göz çevresi halkaları ve göz altında oluşan morlukların çözümünde tercih edilen non inzivaif ( cerrahi olmayan ) bir uygulamadır.

Işık dolgusu
Göz altında bir halkalanma ve çukurluk, orta yüzde boşluk, yanağın öne gelmesi gibi durumlarda uygulanır. Dikkat edimesi gereken en önemli husus, ışık dolgusunun uygulandığı bölgedir. Bu bölge bilinenin aksine, gözün hemen altındaki ince cilt değil, biraz daha aşağısı ve elmacık kemikleridir. Bu bölgeye herhangi bir dolgu maddesi koyulduğunda torbalanmayı tetikler.

Uygulanacağı bölgeye sürülen anestezik krem ile enjeksiyon işleminin acısız olması sağlanır. Kanülle hyaluronik asit enjekte edilerek uygulanır ve ortalama 30 dakika sürer. Son derece konforlu ve basit bir işlemdir. Uygulama sonrasında enjekte edildiği bölgeye hacim ve ışıltı verir. Işık dolgusunun etkisi 3 hafta sonra hemen fark edilir ve kalıcılığı 12 ay sürer.

Işık Dolgusu Nedir?
Yüz dolgusu, dudak dolgusu ya da ışık dolgusu her biri neştersiz estetikte çok tercih edilen uygulamalardandır. Işık dolgusu, göz altındaki karanlık ya da çukur görünümün iyileştirilmesinde en sık uygulanan tekniklerdendir. Işık dolgusunun içeriği de en çok tercih edilen dolgu içeriği gibi hyaluranik asittir. Adını aldığı ‘ışık dolgusu’ gözaltının ve üst yanağın çukur ve karanlık görünümünde aydınlatıcı etki vermesi ile ilgilidir.

Kimlere Yapılır?
Işık dolgusu, gözlerin altındaki orta yanak bölgesindeki doku azalması ya da yanakta sarkması olan kişilere uygulanır. Her yaşta yapılabilir. Önemli olan hastanın beklentisini karşılayacak kadar etkili olup olmayacağını iyi analiz etmektir. Bazen de neşter tek seçenek olabilir. Bu durumda tabi ki hekim hastasını doğru yönlendirmelidir. 20 yaş üzeri gençlerde de eğer hızlı kilo verme öyküsü varsa göz altı ve yanak cildinin daha fazla sarkmasını engellemek ve göz altının çukurlaşmasını engellemek için de bu yaşlarda da uygulanabilir.

Nasıl Etki Eder?
Işık dolgusunun etki mekanizması iki şekildedir. Birincisi cildin ve altındaki azalan dokunun eksiğinin tamamlanması ve boşlukların doldurulması, ikincisi enjekte edilen hyaluronik asit ışık dolgusu sayesinde deriye üretmesi için yeni kollajen ve hyaluranik asit üretimini tetiklemektir. Tüm dolgu enjeksiyonları gibi ışık dolgusu da konusunda deneyimli bir uzman hekim tarafından uygun dozlarda ve doğru hyaluranik asit seçimine dikkat edilerek yapılması gereken bir enjeksiyondur. Işık dolgusu sayesinde gözlerin yorgun ifadesinin sebebi olan göz altı koyuluğu ve çukurluğu işlemden hemen sonra dahi fark edilecek şekilde iyileşebilmektedir. Bu nedenle ışık dolgusu sık tercih edilen bir dolgu uygulaması olmuştur.

Nerelerde Kullanılır?
Işık dolgusunun uygulandığı yerler; amacına göre belirlenir. Örneğin göz çevresine aydınlatıcı etki yapması benim için gergin ve sıkı bir göz çevresi demektir ve bu amaçla elmacık hattı boyunca yani yön olarak saçlara doğru enjekte etmek ilk tercihimdir. Bu bölge göz çevresinin yanlara doğru (her kadının kendine yaptığı bir harekettir bu yön) yani saç çizgisine doğru çekilmesine neden olan ve cildi gergin ve daha aydınlık gösteren bölgedir. Ayrıca göz altında çukurluk veya tam tersi torbalanma varsa, elmacık kemiği-saç sınırı arasına enjekte edilen hyaluranik asit ışık dolgusu bu bölgeyi saça doğru germe etkisi yaparak gözlerin daha dingin ve aydınlık bakmasına neden olabilmektedir. İkinci sırada yanak üstü, göz altı tam orta hatta, yanakta sarkmaya neden olan kaybedilen ya da eksik olan dokunun iyileştirilmesi için eksileni yerine koyacak miktarda hyaluranik asit enjekte etmektir. Her ikisinin de amacı yorgun ve cansız bakışı iyileştirmek olmalıdır.

Ne Zaman Etki Gösterir?
Işık dolgusu veya uyguladığımız hyaluranik asit dolgu işlemlerinde, işlemden hemen sonra fark edilir bir iyileşme gözlenmektedir. Ancak hyaluranik asit bizim cildimizin dermis dediğimiz tabakasının ana maddesi olup, cilt hücreleri tarafından da üretilen bir doğal madde olduğu için günler, haftalar hatta aylar sonra bize daha iyi sonuçlar vermektedir. Enjekte edilen hyaluranik asidin kendisi aslında hyaluranik asit üretimini tetikler. Bu nedenle bir hekim olarak benim hem kendimde hem de hastalarımda en çok tercih ettiğim uygulama hyaluronik asit dolgu uygulamasıdır.

Uygulama Öncesi Dikkat Edilecekler
Uygulama öncesinde dikkat edilmesi gerekenler; öncelikle doğru teşhis bir hekimin hastası ile her konuda yapması gereken ilk şeydir. Bu konuda da kişinin estetik problemini doğru analiz etmek, ihtiyacını belirlemek en önemlisidir. Uygulamadan birkaç gün önce kan sulandırıcı etkisi olanların (içilmesi mecbur değilse) 3 gün önce kesilmesi, uygulama alanında herhangi bir enfeksiyonun (herpes,abse vs) olmamasına dikkat edilmesi en önemlisidir.

Uygulama Sonrası Dikkat Edilecekler
Uygulama sonrasında da uygulama öncesinde olduğu gibi sterilizasyon koşullarına dikkat edilmelidir. İşlem sonrası ise 4 saat su değmemesi, ellerin sık sık yıkanması ve işlem bölgesini ellememek yeterlidir.

Yan Etkisi Nelerdir?
Hyaluranik asit ışık dolgusu veya kırışıklık tedavisi ve diğer tüm enjeksiyonlarda uygulama öncesi ve sonrası dikkat edilmesi halinde ciddi bir yan etki beklenmez. Konusunda uzman hekim tarafından yapılması gereken bir işlemdir ve enjeksiyon yerinde basit morluk, iğnenin kızarıklığı hafif alerjik tepkiler dışında bir yan etki beklenmemektedir. Morluk ve ödem için işlem sonrasında birkaç gün arnica veya heparinoid içerikli kremler kullanılmaktadır. Allerjik tepkilerin olmasını engellemek için antihistaminik içilebilir.

Google Yorumlar