Cilt Mezoterapisi

Cildin enjekte edildiği alan ve etkilendiği tabakaların embriyolojik olarak geliştiği bölümün adı “mezoderm” olduğu için bu yönteme “mezoterapi” denmektedir. Binlerce yıl önce bazı hastalıkların tedavisi için cilde kaktüslerin dikenleri batırılıp böcek sokmaları yaptırılıyordu. Deriye bilimsel olarak enjeksiyon tekniğiyle madde verilmesine 200 yıl önce izin verilmeye başlanmıştır.

Mezoterapinin doğuşu Fransız doktor Michel Pistor’la olmuştur. Pistor, analjezik ve anestetik etkili bir maddeyi astım krizini önlemek için ven (toplar damar) içerisine vermiş ve aynı hastada tesadüfen kulak çınlaması sorununu da iyileştirmiştir. Daha sonra ise aynı hastanın talebi üzerine kulak çınlaması tedavisini bu defa lokal olarak kulak arkasındaki “mastoid” kemik üzerindeki cilde enjekte ederek benzer bir başarı elde etmiştir. Bu uygulamayla cilde lokal enjeksiyonlarla hastalık tedavileri yapılmaya başlanmıştır.

Mezoterapi kozmetik dermatolojide yüz, vücut, saçlı deride, sorun olan cilde veya anti-aging etki istenen bölgeye belirli dozlarda, belirli aralıklarla, belirli kokteyllerin enjekte edilmesi şeklinde uygulanmaktadır. Uzman hekim, hastasıyla ilgili hedefine göre mezoterapinin tek başına yeterli olup olmayacağına karar verir. Bu yöntem, kombine tedaviler için de çok uygundur.

Saçlı Deride Mezoterapi

Saçlı deriye 2-4 mm derinlikte olmak üzere, saç folikülünün şaftı boyunca (saçın çıktığı gözeneğe), seri iğneleme tekniği ile uygun kokteyllerin verilmesidir. Haftada bir 4-6 seans olarak başlandıktan sonra 15 gün ara ile 2-3 seans ve sonrasında en az 3 ayda bir önerilmektedir. Tedavi kürü tamamlandıktan sonra seanslara ara verilebilir devam da edilebilir. saçların dökülmesi ile ilgili olarak öncelikle iyi bir analiz ve tetkiklerin değerlendirilmesi, sonrasında altta yatan bir problem varsa onun tedavisi veya kontrol altına alınması gerekir. Saç mezoterapisinde amaç mevcut saçın sağlığını korumak ve daha volümlü saçları hedeflemektir.

Yüzde Mezoterapi

Yüzümüzde mezoterapinin hedefi, cildimizin fabrika hücreleri olan fibroblastlara, ihtiyacı olan maddelerin verilmesini içerir. Kollajen ve elastik lifler dışında bağ dokusunun destek maddesi olan hyaluronik asit sentezinin yapımı da fibroblastlara ait olup bu hücrelerin kullanacağı malzemeleri cilde vermek mezoterapi ile mümkün olabilmektedir. Özellikle C vitamini ve aminoasitlerden oluşan ayrıca DMAE ve bazı mineralleri de içeren kokteyler bu bölgede tercih edilmektedir. Yaşa ve cildin durumuna göre 1 hafta ile 4 hafta aralıklarla en az 4 seans daha sonra ayda bir idame tedavisi olabilmektedir.

Selülit Tedavisinde Mezoterapi

Bağ dokusunun bir hastalığı olan selülit, genetik olarak yatkın kişilerde ve dolaşım problemi ile birlikte gözlenmektedir. Dolaşım düzenleyici olarak kafein, prokain; bağ dokusunu desteklemek amacıyla aminoasitlerden oluşan kokteyller tercih edilmektedir. Selülitin bulunduğu tabakada enerjiye çevrilemeyen cilt altı yağ dokusunun düzensizliği mevcuttur. Bu nedenle spor yapanlarda bile cilt altı bu problem görülebilmektedir. Bu teknikle direkt enjeksiyon sayesinde bu sorunu büyük ölçüde giderebilmek mümkün olabilmektedir.

Zayıflamada Mezoterapi

Derin yağ dokusunun tedavisinde yani yağın azaltılmasında en hızlı sonuç alınabilen yöntemdir. Ancak mutlaka ağızdan alınan kalori miktarının da düzenlenmesi gerekmektedir. Yağ hücrelerinin verdiğimiz solüsyonlara tepkisi hücre zarlarının açılması ve içeriklerini dokular arası dolaşıma bırakmaları şeklinde özetlenebilir. Bu sayede uyarılamamış yağ dokusunun harcanması tetiklenmiş olmaktadır. Solüsyonların genel içeri soya tuzu (deoxylyze) ve karnitin olmaktadır. Seans aralıkları 7-14 gün seans sayısı hedefe göre değişmektedir.

Hangi bölgeye ve ne amaçla olursa olsun mezoterapide temel olan görüş; her hastanın kendi bünyesine uygun ve özel olan kokteyllerin ehliyetli kişiler tarafından sağlık ön planda tutularak uygulanması gerektiğidir. Bu durumda uygulayıcı hekimin mezoterapi ile özel olarak ilgilenmesi ve bilgi sahibi olması beklenmelidir.

Cilt Tedavileri

Vücut Tedavileri

Google Yorumlar

Mükemmel
38 değerlendirmeler göre.
beyzanur oral
beyzanur oral
2023-11-20
Sevgili Betül Hanım’ a kaşımın üzerindeki bölgesel küçük bir çukurlaşmadan ötürü gittim Scarlet uygulaması düşünüyordum fakat kafamda soru işaretleri vardı. Kendisiyle görüşmemiz sonucu gerçek anlamda samimi bir şekilde bizi bilgilendirdi. Ticari bir amaç gütmeden bizi aydınlattı. Genel olarak cildimle alakalı daha sonra kendisiyle tekrar görüşeceğiz. Kendinizle alakalı bu alanda bir işlem yaptrmak istiyorsanz gönül rahatlığyla Betül hanımı tavsiye ediyorum
Sebnem Ozgur
Sebnem Ozgur
2022-11-17
Sevgili Betül Hoca’nın engin bilgisini ve konuya hakimiyetini son derece etkileyici buldum. Güler yüzü ve her şeyi, aklınızda soru işareti kalmayacak şekilde anlatması da hastaya büyük bir güven veriyor. İyi ki varsınız.
Burak Özgür
Burak Özgür
2022-11-16
Bilgisine ve içtenliğine hayran kaldığım değerli bir hekim.
Met Egeli
Met Egeli
2022-06-22
Dr. Betül Şengör çok deneyimli ve bilgili bir doktor. Ekibi de çok güler yüzlü. Tavsiye ederim.
Gül Çelikten
Gül Çelikten
2022-06-22
Her zaman ki gibi hem bilginedirici hem de beklentimi karşılayan bir işlemdi.Çok teşekkürler
Zuhal Şimşek
Zuhal Şimşek
2022-06-15
Dr. Betül harika bir hekim. Kendisine İlk defa işlem yaptırmak için geldiğimde tedirgindim. Doğal olacak mı diye kafamda sorular vardı. Gerek samimiyeti gerek yaklaşımı beni çok rahatlattı ve işlemde çok rahattım. Sonuç mu… Tam da istediğim gibi oldu. Kendisinin müdavimi oldum. Asla başka bir yere gidemem. 🙏🏻😊
Burcu Kuskay
Burcu Kuskay
2022-06-01
Dr. Betül Şengör şu ana kadar tanımış olduğum en iyi dermatoloji uzmanı değil aynı zamanda en iyi doktordur. Çünkü kendisi size bir uygulama yapmadan önce, sorunlarınızın fiziksel, çevresel, genetik, vb. sebeplerini derinlemesine araştırmakta ve öncelikle bu sebepleri değerlendirmektedir. Riskli olan hastalıklarda bile daha yüzeysel araştırmalar yapan doktorlara çokça rastlıyoruz. Dr. Betül Hanım size çözüm sunabilmek için sizi tanımaya çalışmakta ve sizin fikirlerinizi dinlemektedir. Yalnız son kararınızı verirken kendinizi onun yönlendirmesine bırakmanızı tavsiye ederim ki onun bilgi ve deneyiminden de sonuna kadar faydalanabilesiniz. Kendisi size sadece gerçekten gerekli olan uygulamaları yapacak ve en önemlisi de kendinizi çok iyi ve çok da bilgi edinmiş hissedeceksiniz. Son olarak eklemek isterim ki muayenehanesinin atmosferi, muayene ve uygulama asistanının ve ofis asistanlarının ilgisi ve profesyonelliği de müthişti.
IPEK DEMIRCAN
IPEK DEMIRCAN
2022-04-22
Highly scientific and ethical dermatologist ! I am a medical doctor and her patient for more than 10 years . I strongly recommend her