Morpheus8 ile Cilt Gençleştirme

Morpheus8 Nedir?

Morpheus8, ameliyatsız yüz germe amaçlı cilde uygulanan iğneli radyofrekans teknolojisidir. Cildin üretim yapan hücrelerinin radyofrekans işlemi ile uyarılması sonucunda, ciltte kollajen liflerin sayısının arttığı, cildin daha sıkı ve gözeneklerin daha pürüzsüz olduğu gözlenmiştir.Yaş aldıkça cildin kollajen, elastik lif ve hyaluronik asit üretimi azalmakta, cildin kendini onarma hızı yavaşlamaktadır.

Morpheus8 geliştirilmiş bir iğneli radyofrekans yöntemi olup, cildin doğrudan dermis tabakasında etki göstermektedir. Bu tabakada fibroblast isimli hücreler bulunur. Fibroblastların görevi cilde sıkılığını, gerginliğini ve esneklik kabiliyetini sağlamakla görevli olan lifleri üretmektir. Bu lifler kollajen ve elastik liflerdir. Kollajen lifler cildin sıkılığını; elastik lifler, esneyebilme özelliğini sağlar. Bu liflerin üretimi yaş aldıkça azalır. Yaş alırken maruz kaldığımız yerçekimi de cildin sarkmasında etkilidir ve daima yerçekimine maruz kalacağımız gerçeği tek başına bile buuygulama için bir motivasyon kaynağıdır. Ancak çok önemli bir etken daha vardır ki cildin genç yaşlardan itibaren etkilendiği ve ileri yaşlara gelince çok belirgin bir hasar bırakan etmen; güneş, yani ultraviyole ışınlarıdır. UV ışınları kollajen liflerin kırılmasına dolayısıyla kırışıklıklara doğrudan neden olmaktadır. Aynı zamanda ciltteki elastik liflerin kümeleşmesine ve toplaşarak cildin esneme kabiliyetinin azalmasına neden olur. Esnemeyen ciltte kırışıklıklar daha derin ve izler şeklinde, hatta yer yer baklava şekilli figürler halinde kendini belli eder. Bu nedenle genç yaşlardan itibaren cildi UV ışınlarına karşı korumak ileri yaşlar için önemli bir yatırımdır. Fibroblastlar kollajen ve elastik lifler dışında cildimizin nemini sağlayan adeta “can suyu“diyebileceğimiz jelimsi yapıyı yani hyaluronik asidi de üreten hücrelerdir.

Hyaluronik asit cildimizin ikinci tabakası olan dermisinin ana maddesi olup; cilt hücrelerinin canlılığını sürdürmesinde, üretiminde, savunmasında iyileşme sürecinde önemli rol oynar. Literatürde hyaluronik asit için yara iyileşme hızını arttırdığına dair birçok sonuç vardır. Hyaluronik asit protein şeker kompleksi olup bulunduğu yere suyu çekme özelliği taşır. Bu nedenle cildin nem düzeyini arttırarak hücrelere savunma, iyileşme, üretme sırasında en iyi ortamı sunmaktadır. Özellikle yaşınız ilerledikçe anti-aging ile ilişkisi olan hormanların seviyelerindeki düşmeler yüzünden hyaluronik asit üretimi de azalır. Hatta cildin ilk kırışıklıklarının göz altı cildinde 18’li yaşlardan itibaren başladığı bilinir.Bu nedenle bu bölgeye hyaluronik asitten zengin nemlendiricilerle bakım yapmak bu nedenle önerilir. Bol su içmek, düzenli uyku (büyüme faktörü, melatonin) hyaluronik asit üretiminde olumlu etkilere sahiptir.

Morpheus8 Uygulaması Nasıl Yapılır?

Morpheus8 iğneleri oldukça ince ve kare şeklinde bir başlıkta toplam 24 adettir. Her bir iğne cildin ihtiyacına göre ayarlanan enerji dozlarını, dermise yani üretici hücrelere hızla iletir. Bu nedenle ciltte mikro travmalar oluşturularak cilt hücreleri çalışmaları yönünde uyarılmış olur. Radyofrekans enerjisi hekimin, hastasının cildinin ince, kalın dermis yapısına ve cilt tonuna göre belirlenen bir enerjidir, lazer değildir. Bu nedenle dalga boyu (lazerde olan) ile değil enerji ile çalışan bir uygulamadır.

Morpheus8 uygulaması öncesinde uygulama alanına anestezik etkili bir krem sürülür. Eş zamanlı uyguladığımız PRP için, kan alınır ve santrifüj işleminden geçirilir. Boyun dahil tüm yüzün bir yarısına Morpheus8 uygulanır, PRP tüplerinden biri iğnesiz olarak cilde üstten sıkılarak yedirilir. Tıbbi nemlendirici bir krem sürülerek yüzün diğer yarısına geçilir ve sırasıyla aynı işlemler uygulanır.

Morpheus8 işlemi sonrası aynı gün cilde su teması önerilmez. İlk üç gün göz ve dudak makyajı dışında makyaj önerilmemektedir. İlk hafta cildi tıbbi nemlendiricilerle nemlendirmek yeterlidir. Her tıbbi uygulamada olduğu gibi güneş koruyucu krem kullanımı tavsiye edilmektedir. Seans sayısı hastanın ihtiyacına, uygulanması düşünülen kombine tedavi seçeneklerinin konumlandırılmasına göre hekim tarafından belirlenir. Kliniğimizde Morpheus8 tek başına uygulanmamakta, daima PRP ile kombine edilmektedir ve ayda bir 2 seans olmak üzere uygulandıktan sonra 3-6 ay aralarla tekrar edilmektedir. Hastalarımızın yıllık olarak anti-aging uygulamalarını planlarken kırışıklık tedavisi, dolgu, (hyaluronik asit) paris ışıltısı, mezoterapi, nem aşısı gibi diğer uygulamaları cihaz uygulamalarının arasında konumlandırmaktayız.

Morpheus8 Body, iğneli radyofrekans yöntemi aynı zamanda vücut için de anti-aging amaçlı kullanılabilmektedir. Morpheus8 body cihazının 40 adet mikro iğneli bir başlığı vardır. Özellikle cildin sıkılaşmasını istediğimiz alanlarda kollajen yapımını uyaran etkili bir tedavi seçeneğidir. Hamilelik sonrası karın cildinin sıkılaşması için, çatlak (stria) olan yerlerde yeniden kollajen üretimini tetiklemek için diğer tedavilerle beraber kullanılmaktadır. Benzer şekilde diz kapaklarının üzerindeki yatay çizgilenmelerde, kolların iç kısmında, bacakların iç kısmında cildin daha gergin olması planlanan vücut bölgelerinde uygulanmaktadır. Selülit dediğimiz cilt probleminde cildin dalgalı ve gevşek olan bölgelerinde de destekleyici tedavi seçenekleri arasında üst sıralarda tercih edilmektedir. Tedavi seansları kişinin ihtiyacına göre 3-6 seans olarak 1-3 ay ara ile planlanmaktadır. Yüzün anti-agingi ile benzer şekilde Morpheus8 ile diğer tedaviler de vücut anti-agingi için kombine edilerek planlanabilmektedir.

Cilt Tedavileri

Vücut Tedavileri

Google Yorumlar